Má žena mi denně připravuje výzvy, které musím překonávat. Tyto překážky mě dělají lepším a odolnějším. Tento článek je jednou z takových výzev - je čas se jí postavit pěkně čelem.
Co můžu poradit mužům, aby se stali muži?
1) Postavte se svým strachům čelem
Strach je užitečná věc. Nutí nás k akci, nutí nás mobilizovat své sily. Ale my často strachu podléháme. Místo abychom jej zvládli a využili, tak se jimi necháme pohltit. A tak neuděláme často nic. Takový přístup vede k přežívání místo k užívání si života.
Nikdo nás nenaučil s tímto strachem pracovat. Naše společnost už dávno neuznává a nepraktikuje žádné iniciační rituály, které by mladé chlapce připravili na přerod do života. Generace našich otců bohužel také nebyla těmi vzory, kterými bychom se mohli řídit. O to je práce se strachem pro nás těžší. Ze své zkušenosti mohu potvrdit, že nejtěžší často bývá udělat ten první krok. Pak už to jde samo. Nejlépe bych to přirovnal ke skoku do vody ze skokanské věže… jakmile překonáte ten velký strach a vykročíte, tak pak už to jde tak nějak samo. A příště už to jde lépe a lehčeji. Alespoň do té doby než vylezete na o mnoho metrů vyšší věž.
2) Vystupujte z komfortní zóny
Není potřeba žít život na hraně, ale přiznejme si, že náš život se často stává rutinním a fádním. Překračování a hledání hranic svého komfortu - i třeba jen na chvíli - nám umožňuje si pak onen komfort o to lépe užívat a prožívat. Je to asi jako když se vydáváte na dobrodružnou cestu na dovolenou. Užíváte si ji. Bojíte se, jak to celé vlastně dopadne. A když jste pak doma, tak si užíváte zpět “ten svůj komfort”. Ale už si jej užíváte jinak, váš pohled, vaše prožívání se touto cestou za “hranice” mění.
3) Buďte tvůrcem svého života
A) My muži jsme pohodlní.
Je to naše přednost, ale občas převáží i její stinná stránka a z přednosti se pak stává nevýhoda. A z nás se stávají pohodlní peciválové a tatíci. V tom okamžiku nám často pomůže naše žena, která si této změny všimne vždy dříve než my sami. A “nenápadně” nás upozorní, že je zase čas něco se sebou dělat. Ale to už jsme o kus dál než jsem chtěl. Zpět k tvůrcům - opakem tvůrce je oběť. Většina z nás žije život oběti. Vším jsou vinni ti ostatní, my za nic nemůžeme a se svým životem nic nemůžeme dělat. Věci se prostě tak nějak staly, bez našeho přičinění. Nejvíce mi to připomíná věta Bohůša : “Jak dělal, co dělal, ona dělala, co jsem měl dělat?” Tak tento přístup nevede nikam, ale to všichni víme, jen před tím zavíráme oči. Bohužel být obětí je velmi pohodlné, a to pohodlí nám mužům vyhovuje (ženám také, nebojte nejsme v tom sami). Oběť za nic nemůže, za vše můžou ti ostatní. Vzít svůj život do rukou vyžaduje odvahu. A chuť nepoddat se svým strachům.
B) Vydávejte ze sebe to nejlepší
Tak, jako nemá smysl milovat se se svou ženou jen tak napůl, tak stejně tak nevede nikam žít jen napůl. Vydejte ze sebe světu to nejlepší. Budete překvapeni, jak se vám to vrátí zpět. A pokud se to nevrátí? No a co, vy jste už svou část udělali, takže nezbývá než čekat, ne? Ale to je samozřejmě mýlka - není na co čekat, je potřeba jít dal. Tak jak rostete vy, tak samozřejmě rostou vaše cíle a mety.
4) Nikdy není pozdě
Tato věta je neuvěřitelně pravdivá. Nikdy není pozdě postavit se vlastním strachům. Nikdy není pozdě zařídit si život tak, jak chcete vy. Nikdy není pozdě přestat chovat se jako oběť a vzít ten život do svých rukou. Nikdy není pozdě najít svoji vizi a jít si za ní. Pokud toto vše uděláte, tak váš život se najednou stane nádherně plným a smysluplným. Ale pokud se vám to hned nepovede, tak nezoufejte, život vám jistě připraví další šanci a další zkoušku. A pokud to nebude vesmír, kdo před vás bude klást další zkoušky, tak jeho roli velmi ráda zastane vaše žena. A vám nezbude nic jiného než ji milovat, protože ona to dělá pro vaše dobro, i když vy sami se tomu leckdy zuby nehty bráníte a chcete si zůstat zahrabaní ve svém pohodlném vyseděném důlku, kde vám je teď krásně pohodlně…
Existuje spousta návodu, dobrých rad a učitelů, a některým je dobré se obloukem vyhnout. Kteří to jsou, vám nikdo neporadí. A nikdo vám také neporadí, které jsou ty správné cesty. Tak jako jsme každý jedinečný, tak stejně tak pro každého z nás funguje úplně jiná zkušenost. Naše cesty životem jsou rozdílné. Jak se mě často ptává má žena - proč jsi potřeboval zrovna tuto zkušenost? Co ti přinesla? Zkuste se někdy zeptat sami sebe, proč jste tu danou zkušenost potřebovali a co vám dala, ať byla příjemná či bolestná.
5) Kam jsem skočil já
Na mé cestě mě velmi inspirovalo a podpořilo několik knížek, seminářů a projektů, které bych bez dalších komentářů zmínil. Možná pro vás budou tím pravým, možná ale pro vás budou úplně mimo:
- Cesta pravého muže - zajímavý projekt, který poskytuje spoustu užitečných rad těm,kteří se vydávají na cestu - http://cestapravehomuze.cz/
- Knihy Davida Deidy - popisují “mužský” princip a sílu těmi správnými slovy, kterým rozumí muži. I když mají hodně říci i ženám...
- semináře duchovního rozvoje - např. Bhagat (http://www.maitrea.cz/bhagat), Sören (http://www.maitrea.cz/janu-soren-ventegodt) atd.
Všem mužům, kteří ještě váhají a nebo na žádném semináři nikdy nebyli, bych rád sdělil ještě jedno - na těchto seminářích je neuvěřitelná koncentrace krasných žen. Poměr mužů a žen také hraje ve váš prospěch. Takže není nad čím váhat, běžte do toho.
Lukáš Hasik
foto: http://reachfortheskyfitness.webs.com/wingsuti-plane.jpg